alana74

Yeni üye
14 Nis 2024
12
0
1
merhaba,
c++da program yazmaya çalışıyorum. Ancak class oluşturamıyorum. file - new dediğimde class sekmesi aktif değil. Ne yapabilirim ?

Embarcadero nedir ne işe yarar hiç bilmiyorum. O yüzden o konuda yardımcı olamam ama Visual Studio da Tools menüsünde Get Tools and Features a tıkla. Orada kurulum sırasında seçmemiş olduğun tüm özellikleri tekrar görebilecek ve kurabileceksin. C++ ile ilgili olan hepsini seç ve kur. Bunu yaptıktan sonra yeni proje oluşturma esnasında dil seçimini C++ olarak yapıp istediğin C++ projesini başlatabilirsin.Snag_d865135.png

Snag_d62a31d.png
Solution Explorer da Source Files a sağ tıklayıp Class Wizard ı ya da Add menüsünden Class ı seçmelisin. İkiside iş görür. Ayrıca kendin boş dosya açıp direk yazabilirsin de.

class oluşturdum. header doyası açtım, ama kaynak dosyası ekleyemedim. kaynak dosyası nasıl ekleyebilirim ? Teşekkürler..

merhaba,
visual studioda ekran görüntüsünü gönderdiğim üzere, yazdıklarımı derleyip çalıştıramıyorum yani , nereden yapılır bulamadım, yardımlarınızı isteyecektim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (139).png
    Ekran Görüntüsü (139).png
    101.4 KB · Görüntüleme: 3
  • Ekran Görüntüsü (140).png
    Ekran Görüntüsü (140).png
    148.2 KB · Görüntüleme: 3
  • Ekran Görüntüsü (141).png
    Ekran Görüntüsü (141).png
    138.9 KB · Görüntüleme: 2
  • Ekran Görüntüsü (142).png
    Ekran Görüntüsü (142).png
    131.4 KB · Görüntüleme: 3
New item menüsünden ekleyebilirsin.
merhaba,
visual studioda ekran görüntüsünü gönderdiğim üzere, yazdıklarımı derleyip çalıştıramıyorum yani , nereden yapılır bulamadım, yardımlarınızı isteyecektim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (139).png
    Ekran Görüntüsü (139).png
    101.4 KB · Görüntüleme: 5
  • Ekran Görüntüsü (140).png
    Ekran Görüntüsü (140).png
    148.2 KB · Görüntüleme: 5
  • Ekran Görüntüsü (141).png
    Ekran Görüntüsü (141).png
    138.9 KB · Görüntüleme: 4
  • Ekran Görüntüsü (142).png
    Ekran Görüntüsü (142).png
    131.4 KB · Görüntüleme: 5
Main function tamamen boş. Ne gibi bir hata alıyorsun? En önemli şeyi söylememişsin. Eğer yeni başlıyorsan, bu kadar kod eklemeden önce ilk açılışta compile etmelisin. Sonra ara ara tekrar compile edip hangi aşamadan itibaren compile edememeye başladığını anlarsın. Sanırım CPP ve H dosyaları nedir konusunda kafan karışık. O konuyu öğrenmeye çalış.
Not: Visual Stuido yu kullanmayı bilmiyorsan ya da compile nedir bilmiyorsan google dan öğrenmen gerekiyor. Tavsiyem Visual Studio yu türkçe kullanmaman. Bütün terimleri kaçırırsın türkçe kullanırsan. Derle, çalıştır, hata ayıkla tabirleri kafanı karıştırır. (Yukarıda derle menüsü, hata ayıkla menüsü var mesela.)

Son düzenleme:
Main function tamamen boş. Ne gibi bir hata alıyorsun? En önemli şeyi söylememişsin. Eğer yeni başlıyorsan, bu kadar kod eklemeden önce ilk açılışta compile etmelisin. Sonra ara ara tekrar compile edip hangi aşamadan itibaren compile edememeye başladığını anlarsın. Sanırım CPP ve H dosyaları nedir konusunda kafan karışık. O konuyu öğrenmeye çalış.
Not: Visual Stuido yu kullanmayı bilmiyorsan ya da compile nedir bilmiyorsan google dan öğrenmen gerekiyor. Tavsiyem Visual Studio yu türkçe kullanmaman. Bütün terimleri kaçırırsın türkçe kullanırsan. Derle, çalıştır, hata ayıkla tabirleri kafanı karıştırır. (Yukarıda derle menüsü, hata ayıkla menüsü var mesela.)
çok teşekkür ederim cevap için, cpp ve header dosya yeterince çalıştım önceden, dosyalar boş değilse de detaylarını yazmadım evet, yani büyük bir program ilk defa yazıyorum,ama c++ ya çalıştım,yani içeriğine çalıştım yeterince, okul yıllarında ise farklı dilde programlar yazdım, compile yapmam gerektiğini, öyle devam etmem gerektiğini biliyorum,ama aslında ben yukarıdaki çubukta compile bulamadım( var ama derle ve çalıştır, bildiğim formda değil, bu benim kafamı karıştırdı ) ekran görüntüsünde, çubukta olanı gönderdim, c++ çalışmaya başladığımda, basit programlar yazarken c++ ı farklı yerden indirmiştim, yani orada epey kolaydı, ama o programı bulamadım, visual studioda zorlanıyorm, teşekkürler..

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (143).png
    Ekran Görüntüsü (143).png
    149 KB · Görüntüleme: 3
2024-05-09_08-11-16.PNG
Aynı yeşil ikon toolbar da da var menü haricinde orayı da kullanabilirsin. Senin ekranında ismi "Hata ayıklama". Eğer bunlar yoksa VS yu yanlış kurmuşsun demektir bir şekilde. Tekrar kurmanı öneririm. Kurarken C++ bileşenlerini kurmaya dikkat etmeni öneririm. Baştan kurmadan önce de C++ ın yüklü olup olmadığını kontrol edebilirsin.2024-05-09_08-15-06.PNG2024-05-09_08-16-03.PNG

Ekli dosyayı görüntüle 331
Aynı yeşil ikon toolbar da da var menü haricinde orayı da kullanabilirsin. Senin ekranında ismi "Hata ayıklama". Eğer bunlar yoksa VS yu yanlış kurmuşsun demektir bir şekilde. Tekrar kurmanı öneririm. Kurarken C++ bileşenlerini kurmaya dikkat etmeni öneririm. Baştan kurmadan önce de C++ ın yüklü olup olmadığını kontrol edebilirsin.Ekli dosyayı görüntüle 332Ekli dosyayı görüntüle 333
çok teşekkürler, f5 aktif değil bende, çubukta da aktif değil, sanırım c++ tekrar yüklemem gerekebilecek,,